Do tragicznego w skutkach wypadku w Grabownicy Starzeńskiej doszło 10 sierpnia 2015r. Zadysponowani strażacy z JRG Brzozów w ilości pięciu zastępów i jednego zastępu OSP Grabownica zastali na miejscu dwie osoby znajdujące się w dolnej części komory kanalizacyjnej oczyszczalni ścieków w Grabownicy Starzeńskiej. Głębokość komory liczyła ok. 6m, średnica 1,5m, wypełniona ściekami o głębokości 0,5m. Ratownicy w specjalnych ubraniach do pracy w wodzie oraz w aparatach ochrony dróg oddechowych zabezpieczeni linkami ratowniczymi ewakuowali dwie osoby poszkodowane na zewnątrz komory. Przybyły na miejsce lekarz Pogotowia Ratunkowego stwierdził brak czynności życiowych i zgon dwóch mężczyzn.

W czasie prowadzonych działań ratowniczych dokonano pomiarów stężeń gazów niebezpiecznych: siarkowodoru i metanu w komorze kanalizacyjnej. Stwierdzone stężenie wewnątrz studzienki wykazało kilkunastokrotnie przekroczenie bezpiecznej normy dla człowieka. Na miejsce prowadzonych działań przybył: Kierownik oraz Prezes Zarządu PGK, Vice Burmistrz Brzozowa, Państwowy Inspektor Pracy, Zastępca Komendanta Powiatowego, patrol Policji, grupa dochodzeniowa oraz Prokurator. Po zakończonych czynnościach dochodzeniowych ciała osób zmarłych zostały zabrane przez zakład pogrzebowy. Na tym działania ratownicze zakończono. Działania trwały 3,5 godziny.

 Wypadek na Oczyszczalni Ścieków w Grabownicy Starzeńskiej foto: st.kpt. Bogdan Biedka  Wypadek na Oczyszczalni Ścieków w Grabownicy Starzeńskiej foto: st.kpt. Bogdan Biedka  Wypadek na Oczyszczalni Ścieków w Grabownicy Starzeńskiej foto: st.kpt. Bogdan Biedka  Wypadek na Oczyszczalni Ścieków w Grabownicy Starzeńskiej foto: st.kpt. Bogdan Biedka
 Wypadek na Oczyszczalni Ścieków w Grabownicy Starzeńskiej foto: st.kpt. Bogdan Biedka    
 

 

 

Opracował: st.kpt. Tomasz Mielcarek